Strona główna » Aktualności » Zawody prawnicze: Zmarnowany rok z pseudo deregulacją w tle ( 2012-12-31)

Zawody prawnicze: Zmarnowany rok z pseudo deregulacją w tle

Wykonywanie zawodu nie powinno być obowiązkowo związane z członkostwem w samorządzie. W ustawie przewidującej deregulację nie wspomniano o magistrze prawa ani o prawnikach z biznesu (prawnikach  "wewnętrznych " z angielska zwanych  "in-house) uprawnienia związane z dostępem do zawodów prawniczych otrzymują natomiast legislatorzy. 
W przypadku korporacji prawniczych deregulacyjny zapał ministra jest pozorny. Klucz do zawodu prawnika pozostanie w rękach korporacji. (Prawnik – osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze w Polsce i uzyskała tytuł magistra lub ukończyła stosowne zagraniczne studia uznawane w Polsce.)
Posłowie „trzymający władzę” czyli Platforma Obywatelska z dnia na dzień zapomnieli o trwającym kilka lat projekcie uwolnienia zawodu prawnika. Pomimo wielu sygnałów zarówno że środowisk biznesu jak i od zwykłych obywateli, czy wreszcie wytycznych wskazanych w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o konieczności umożliwienia mgr prawa wykonywania zawodu rok 2012 przyniósł cofnięcie się w procesie tworzenia tak potrzebnego obywatelom zawodu PRAWNIKA SPECJALISTY.
Życzymy wszystkim aby w nadchodzącym 2013 roku Prawnik Specjalista był dostępny na każdym rogu ulicy i pomógł poruszać się w gąszczu przepisów. Tysiące ustaw wymagają aby zastąpić absolwenta aplikacji prawnikiem z wiedzą i doświadczeniem potrafiącym kształtować właściwy kierunek w interpretacji prawa. Cały Polski wymiar Sprawiedliwości potrzebuje tego jak powietrza.

Autor: TB