Strona główna » Aktualności » Koniec korporacji ( 2012-11-28)

Koniec korporacji

 Zdaniem prof. Michała Kuleszy, radcy prawnego kończy się era samorządów prawniczych. Kampania przeciwko korporacjom prawniczym, która od wielu lat trwa jest uruchomiona przez korporację polityków. Jest to najsilniejsza korporacja w kraju, szczególnie parlamentarzystów.
- Jesteśmy na etapie zasady kopernikańskiej „ pieniądz gorszy wypiera pieniądz dobry” – powiedział prof. Kulesza. – Zapomina się, że pewne zjawiska będą nie do otworzenia, dlatego, że psucie zawodów jest jednokierunkową aleją.
Trzeba wiec – zdaniem prof. Kuleszy – stworzyć prywatne stowarzyszenie radców prawnych, gdyż publiczno-prawna rola samorządu się kończy. Prywatne stowarzyszenie powinno rekomendować kandydatów do zawodu.
Art. 17 Konstytucji mówiący o sprawowaniu pieczy przez samorząd nad wykonywaniem zawodów zaufania publicznego jest wysadzany od środka przez państwo – uważa prof. Kulesza. Wobec tego państwo będzie musiało przejąć bezpośrednio pieczę nad tymi zawodami.

Wypada zgodzić się z teza pana Profesora o końcu korporacji chociaż niewątpliwie nie nastapi to szybko. Polska korporacyjna trzyma sie dzielnie a ostatni a tzw deregulacja zawodów prawniczych tylko je umacnia.
Tylko w Polsce Premier może publicznie deklarować, że zrobi wszystko aby zawód magistra Prawa miał znaczenie i nie robi nic aby dotrzymać danej obietnicy. Panie premierze to juz piąty rok kiedy nie zrobił Pan dokładnie nic aby swojej obietnicy złozonej publicznie dotrzymać.

 Oby Pan profesor miał rację, liczymy, że ten koniec będzie początkiem nowej jakości wykonywania zawodu Prawnika XXI WIEKU

Autor: red